تبلیغات
مردان اعراف - خوردن حلوا، به قیمت گزاف

مردان اعراف - خوردن حلوا، به قیمت گزاف

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - خوردن حلوا، به قیمت گزاف ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)
جداکننده
 
امام حسن عسکری (ع) فرمودند:
ما أقبَحَ بالمُؤمِنِ أن تكونَ لَهُ رَغبَةٌ تُذِلُّهُ.
چه زشت است، در مؤمن خواسته اى باشد، كه او را به ذلت و خوارى كشاند.

خسته و رنجور، به مسجدى رسید، داخل شد. وضویی ساخت و دو ركعت نماز خواند. سپس به گوشه اى رفت تا قدرى بیاساید. اما سر و صداى بچه ها، توجه او را به خود جلب كرد. چندین كودك از معلم خود، درس مى گرفتند و اكنون وقت استراحت آنها بود. بچه ها در گوشه و كنار مسجد پراكنده شدند تا چیزى بخورند یا استراحتى بكنند.

دو كودك، در نزدیك شبلى، نشستند و هر یك سفره خود را گشود. یكى از آن دو كودك كه لباسى نو و تمیز داشت و معلوم بود كه از خانواده مرفهى است، در سفره خود نان و حلوا داشت. كودك دیگر كه سر و وضع خوبى نداشت، با خود، جز یك تكه نان خشك نیاورده بود. كودك فقیر، نگاهى مظلومانه به سفره كودك انداخت و دید كه او با چه ولعى ، نان و حلوا مى خورد. قدرى، مكث كرد؛ ولى بالاخره دل به دریا زد و گفت: نان من خشك است، آیا از آن حلوا كمى به من هم مى دهى تا با این نان خشك بخورم ؟
نه، نمى دهم.
اما این نان خشك، بدون حلوا، از گلوى من پایین نمى رود!
اگر از این حلوا به تو بدهم، سگ من مى شوى؟
آرى ، مى شوم .
پس تو حالا سگ من هستى ؟
بله، هستم.
پس چرا مثل سگ ها، صدا در نمى آورى ؟
پسرك بیچاره، پارس مى كرد و حلوا مى گرفت و همین طور هر دو به كار خود ادامه دادند تا نان و حلوا تمام شد و هر دو رفتند كه به درس استاد برسند.
شبلى در همه این مدت، مى نگریست و مى گریست. دوستانش كه او را در گوشه مسجد یافته بودند، كنارش نشستند و از علت گریه او پرسیدند.
شبلى گفت: ببینید كه طمع چه بر سر مردم مى آورد، اگر این كودك فقیر، به همان نان خشك خود قناعت مى كرد و به حلواى دیگرى طمع نمى بست، سگ دیگران نمى شد و خود را چنین خوار نمى كرد!تاریخ : شنبه 30 تیر 1397 | 05:23 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.