تبلیغات
مردان اعراف - من غدیری ام

مردان اعراف - من غدیری ام

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - من غدیری ام ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)
Image result for ‫عید غدیر‬‎
من کنت مولاه فهــذا علی مولاه


Image result for ‫عید غدیر‬‎


پیامبــر خدا (ص) در آخرین سال عمر پر بار خود، همراه با كاروان بزرگى از مسلمانان به سفر حج رفت و پس از انجام مناسك حج با همـراهان خود، مكه را به قصد مدینه ترك نمودند. هنگامى كه كاروان به سرزمین «رابغ» در سه میلى «جحفه» رسید، در كنار بركه‌اى كه به «غدیر خم» معروف بود، فرشته وحى بر پیامبر نازل شد و این آیه را آورد: 
« یا أَیُّهَـا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْكافِرِینَ» (مائده/ 67)
اى پیامبر آنچه را كه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده، برسان و اگر نرسانى، پیام او را ابلاغ نكرده ‌اى و خداوند تو را از مردم حفظ مى‌كند، همانا خدا گروه كافر را هدایت نمى‌ كند. 
از لحن آیه معلوم بود كه پیامبر خدا(ص) ماموریت یافته تا پیام بسیار مهمى را  به مردم برساند، پیـامى كه، رسول خـدا (ص) از رساندن آن به مـردم بیم داشت و مى ترسید كه مردم عكس العمل نامطلوبى نشان بدهند. آن پیام مهم این بود كه: پیامبر باید جانشینى براى خود تعیین كند و بدون تعیین جانشین رسالت او كامل نمى‌ شود.... و او از جانب خداوند مأموریت داشت كه على بن ابى طالب(ع) را به جانشینى خود تعیین كند.
پیامبر خدا براى اجراى این دستور الهـی، فرمان داد كه كاروان یكصد و بیست هـزار نفرى مسلمانان از حركت باز ایستد، كسانى كه در جلو كاروان بودند ایستادند و آنها كه در عقب بودند به آنها پیوستند. ظهـر روز پنجشنبه هیجدهم ماه ذیحجه سال دهـم هجرت بود و هوا به شدت گـرم بود مردم قسمتى از رداى خود را بر سـر كشیدند و قسمتى را زیرانداز كردند و چادرى را سایبان پیامبر قرار دادند و پیامبر همراه با جمعیت نماز ظهر را خواند، سپس روى نقطه بلندى كه از جهـاز شتـران ساخته بودند رفت و با صـداى بلند خطبه‌اى خواند و در آن نزدیك شدن مـرگ خود را به مردم خبر داد و سفارشهـایى كرد و آنگاه در برابر دیدگان آن جمعیت انبوه، دست على بن ابى طالب را گرفت و او را بالا برد به طورى كه زیر بغل پیامبر نمایان شد، در این حال فرمودند:
من كنت مولاه فهذا على مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله.
هر كس من نسبت به او از خودش صاحب اختیارتر بوده ام این علـى هم نسبت به او صاحب اختیارتر است. خدایا دوست بدار هر كس على را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد، و یارى كن هر كس او را یارى كند، و خوار كن هر كس او را خوار كند.تاریخ : شنبه 3 شهریور 1397 | 04:41 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.