مردان اعراف - قیام با شنیدن لقب امام زمان(ع)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - قیام با شنیدن لقب امام زمان(ع) ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

چرا هنگام شنیدن نام " قـائـم " که یکی از القاب امام زمان علیه السلام است، 
مردم از جا برمی خیزند؟

وقتی انسان در برابر یک انسان بزرگ و کامل قرار می گیرد، ادب ایجاب می کند که از جا برخیزد و به احترام آن انسان بزرگ روی دوپا بایستد. عظمت و بزرگی امام زمان علیه السلام نیز بر ما پوشیده نیست و شان و جلال شان هم. ایستادن و قیام کردن ما، بیشتر از آنکه برای احترام باشد میزان ادب و ارادت قلبی ما را به ایشان نشان می دهد.
در روایات آمده است، هر جا نام امام زمان علیه السلام برده می شود، حضرت به آن مکان و آن اشخاص توجه می کند، خوب است در مقابل توجه ایشان، ما هم با قیام کنیم و با ایستادن، ابراز محبت و اظهار آمادگی برای قیام را نشان دهیم. این عمل اقتدا به سیره ائمه نیز هست. در روایت وارد شده هرگاه نام حضرت در حضور امام رضا علیه السلام برده می شد، حضرت تمام قامت می ایستادند و دست بر سر خود قرار می دادند.این عمل در عصر امام صادق علیه السلام نیز مرسوم بوده است.
از ایشان پرسیدند :علت ایستادن چیست زمانی که نام قائم برده می شود؟
حضرت در جواب فرمودند:
«صاحب الامر غیبتی دارند طولانی، از کثرت لطف و محبتی که به دوستانش دارد هر کس وی را به لقب قائم یاد کند آن جناب هم نظر لطفی به او خواهد کرد و چون در این حال مورد توجه امام واقع می شود سزاوار است از باب احترام به پا خیزد و تعجیل فرجش را از خدا بخواهد.» با این اوصاف بلند شدن و قیام نمودن هنگام شنیدن نام قائم ریشه ی مذهبی دارد و ابراز ارادت و محبت نسبت به امام زمان علیه السلام است.

تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 | 09:56 ق.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.