مردان اعراف - مطالب بهمن 1394

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - مطالب بهمن 1394 ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)نی نی شكلك
نی نی شكلك
نی نی شكلك
چشم اهل مدینه، روزی به جمال زینب کبری روشن شد که پیامبر گرامی اسلام(ص) در سفر بودند. حضرت فاطمه زهراء(س) به امیر مؤمنان(ع) عرض کردند: چون پدرم در مسافرت هستند، نامی برای این دختر برگزین. علی(ع) فرمودند: من بر پدرت پیشی نمی گیرم. صبر می کنیم تا رسول خدا(ص) از سفر باز گردند. پس از بازگشت رسول خدا(ص) از ایشان خواستند تا نامی برای نو رسیده انتخاب کنند. پیامبر فرمودند: فرزندان فاطمه اگرچه اولاد من هستند، ولی امر آن ها با خدا است و من منتظر دستور الهی می مانم. جبرئیل نازل شد و عرض کرد: خداوند می فرماید: نام این دختر را زینب بگذارید، چرا که این نام را در لوح محفوظ نوشته ایم.

نی نی شكلك
. حضرت زینب سلام الله علیها را « عقیله بنی هاشم» نام نهاده اند و عقیله به زنی بزرگ منش گویند که در بین بستگان، عزیز و محترم و در خاندانِ خود، ارجمند باشد. دیگر لقب ایشان صدیقه صغری است ، به زن بسیار راستگو، صدیقه گویند، و چون فاطمه زهرا سلام الله علیها را صدیقه کبری می خواندند و علی(ع) را صدیق اکبر، زینب را صدیقه صغری نامیده اند. لقب دیگر آن بانوی بزرگوار، «عصمت صغری» است، چرا که ملکه پاک دامنی و دوری از گناه را خداوند به او عطا فرموده بود. این بانوی امین و بزرگوار القاب دیگری نیز داشته اند که از آن جمله است: «ولیّةُ الله» و «اَمینةُ الله».
نی نی شكلك

. زینب کبری را کمالاتِ بسیار بود: در جمال و سکینه و وقار، همانند خدیجه کبری بود و در عصمت و حیا، به فاطمه زهرا (س) می مانست. در فصاحت و بلاغت، هم چون علی مرتضی بود و در حلم و بردباری، هم سانِ امام مجتبی و در شجاعت و قوت قلب، بسانِ حضرت سید الشهدا.

نی نی شكلك

. زین اب ، در اصل مرکب از دو کلمه «زین»و«اب» است و زینب را از آن رو زینب گویند، که زینت و افتخار پدر است و بدین سان، آن بزرگوار را «زین ابیها» نامند؛ هم چون مادرش که«ام ابیها» است.تاریخ : شنبه 24 بهمن 1394 | 09:38 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

قَالَ أَمیرُ الْمُؤْمنینَ علی عَلَیْه السَّلامُ: 

إنَّمَا الدُّنْیا ثَلاثَةُ أَیَّامٍ: یَوْمٌ مَضَى بمَا فیه فَلَیْسَ بعَائدٍ وَ یَوْمٌ أَنْتَ فیه یَحقُّ عَلَیْكَ اغْتنَامُهُ وَ یَوْمٌ لا تَدْری مَنْ أَهْلُهُ وَ لَعَلَّكَ راحلٌ فیه، فَأَمَّا أَمْس فَحَكیمٌ مُؤَدِّبٌ وَ أَمَّا الْیَوْمُ فَصَدیقُّ مُوَدِّعٌ وَ أَمَّا غَدًا فَإنَّمَا فی یَدَیْكَ منْهُ الْأَمَلُ فَإنْ یَكُنْ أَمْس سَبَقَكَ بنَفْسه فَقَدْ أَبْقَى فی یَدَیْكَ حكْمَتُهُ وَ إنْ یَكُنْ یَوْمُكَ هَذَا آنَسَكَ بقُدُومه فَقَدْ كَانَ طَویلَ الْغیبَة عَنْكَ وَ هُوَ سَریعُ الرَّحْلَة عَنْكَ فَتَزَوَّدْ منْهُ وَ أَحْسنْ ودَاعَهُ خُذْ بالثِّقَة فی الْعَمَل وَ إیَّاكَ وَ الاغْترَارَ بالْأَمَل وَ لا تَدْخُلُ عَلَیْكَ الْیَوْمَ هَمُّ غَدٍ یَكْفی الْیَوْمَ هَمُّهُ.

دنیا سه روز است، روزى كه گذشته است، هر چه كه بوده باز نمى‏ گردد و روزى كه در آن بسر مى‏ برى، شایسته است غنیمت شمریدش و روزى كه نمى‏ دانى از اهل آنى، شاید در آن روز رحلت كنى. اما دیروز حكیمى تادیب كننده و امروز دوستى است وداع كننده و اما فردا فقط آرزویى در دست توست، پس اگر روز گذشته از كفت رفته است حكمت و پند آموزیش نزد تو باقى مانده است و اگر امروز با تو همراهى مى ‏كند، بدان كه براستى همواره از تو پنهان مى ‏شده است و چه زود از تو مى گذرد، پس توشه ‏ات را از آن بردار، خوب با آن وداع كن و با استوارى و اطمینان عمل كن. و بپرهیز از آنكه گول آرزو را بخورى و مبادا غم فردا به تو روى آورد، همّ و غمّ امروز تو را كافى است. 

تاریخ : چهارشنبه 21 بهمن 1394 | 05:04 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
  تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعكس، كد موسیقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com


قال الله عزّوجلّ:
در نهان و نیز هنگام شادمانی به یاد من باش تا در غفلت‌ها به یادت باشم. (امالی صدوق)قال الله عزّوجلّ:

یَابنَ آدَمَ ، خَلَقتُ الأَشیاءَ لِأَجلِک وخَلَقتُکَ لِأَجلی. 

اى آدمیزاد! همه چیز را براى تو آفریدم و تو را براى خودم آفریدم.قال الله عزّوجلّ:
تندی نکن با کسی که تو را بر او مسلط کردند تا با تو تندی نکنم. 
(کافی)قال الله عزّوجلّ:
به‌راستی در‌می‌گذرم از مردمان مسلمانی که ولایت امام عادلی را که از جانب خداوند است پذیرفته‌اند. (کافی)قال الله عزّوجلّ:
ای موسی! 
آرزوهای بسیاری برای دنیا نداشته باش، زیرا دلت را سخت می‌کند و کسی که دلش سخت باشد از من دور می‌شود. (کافی)تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 | 02:48 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

پیامبر صل ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله و سلم:

اَحَبُّكُمْ اِلَى اللّه‏ِ اَحْسَنُكُمْ اَخْلاقا.(مجمع البیان)

محبوب‏ترین شما در نزد خدا، خوش اخلاق‏ترین شماست.

سعدبن‌ معاذ یکی از بهترین اصحاب و یاوران پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلم بود. او بزرگ و آقای انصار و از نخستین کسانی از مردم مدینه بود که اسلام آورد و پیامبر را به مدینه دعوت کرد. او بازوی ولایت و رسالت بود. وقتی که خبر رحلت سعدبن‌ معاذ را به پیامبر دادند، آن حضرت به سرعت با پای پیاده و برهنه به سوی جنازه سعد شتافتند در حالی که در بین راه عبا از دوش مبارکشان افتاد و حضرت اعتنایی نکردند. به هنگام تشییع جنازه سعد دیدند که رسول خدا  در پشت تابوت، سمت راست تابوت، جلوی تابوت و سمت چپ تابوت حرکت می‌کنند. پرسیدند: «یا رسول الله، این چه حالی است که از شما می‌بینیم؟!» پیامبر خدا فرمودند: به خدا، دستم در دست برادرم جبرائیل است که مرا دور تابوت سعد طواف می‌دهد. اینک جبرائیل و میکائیل به همراه هفتاد هزار ملک در تشییع جنازه سعد شرکت کرده‌اند. (امالی صدوق)  

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم با دست مبارک خویش بدن مطهر سعد را درون قبر گذاشت و برای او از خداوند طلب مغفرت فرمود. مادر سعد وقتی این صحنه را دید، خطاب به فرزندش سعد گفت: «یا سعد، هنیئاً لَکَ الجَنَّةُ؛ فرزندم، بهشت گوارای وجودت باد!» پیامبر خدا  صلّی الله علیه و آله و سلم با شنیدن این جمله چهره درهم کشید و با ناراحتی و عتاب فرمود: مادر سعد! درباره امر پروردگار این‌گونه با قاطعیت سخن مگو! هم اینک قبر، چنان فشاری بر فرزندت سعد وارد ساخت که شیری که در دوران کودکی از سینة تو نوشیده بود، از سر انگشتانش خارج شد.(بحارالانوار)

همه مات و مبهوت مانده بودند، آخر چرا؟ کسی که هفتاد هزار ملک به تشییع جنازه‌اش آمده‌اند و پیامبر با دست خویش او را دفن کرده و برایش طلب مغفرت فرموده‌اند، چرا باید چنین فشار قبری داشته باشد؟ حضرت در پاسخ فرمودند: آری، برای آن که اخلاقش با اهل و عیالش اندکی بد بوده است.تاریخ : شنبه 17 بهمن 1394 | 04:52 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
السلام علیک یا جبل الصبر 
به بهانه نزدیکی میلاد عقیله بنی هاشم ، حضرت زینب سلام الله علیها
اگر می خواهی در صف عاشورائیان باشی ، از حجاب ، عفاف و حیای خویش
مواظبت نما. 

افسران - بانو فراموش نشود پیام عاشوراashuraتاریخ : پنجشنبه 15 بهمن 1394 | 07:05 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
ایام الله دهه مبارک فجر گرامی باد.


هوا دلپذیر شد گل از خاک بردمید
پرستو به بازگشت بزد نغمه امید

تاریخ : چهارشنبه 14 بهمن 1394 | 02:47 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 
قلب منیب:
بسم السلام
به عرض همه دوستان و هم سنگران گرامی می رسانم ، ان شاءالله از یکی دو روز دیگه عازم مسافرت هستم و اگر خدا قسمت کند در طول این مسافرت به زیارت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نیز مشرف و دعاگوی همه شما خوبان خواهم بود. بنظر می رسد دسترسی به نت برایم میسر نباشد، لذا پیشاپیش از همه عذرخواهی و طلب حلالیت می نمایم. التماس دعا.
اللهم عجل لولیک الفـرج. 


تاریخ : سه شنبه 6 بهمن 1394 | 01:52 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 

سیدة النساء العالمین حضرت فاطمه زهـرا سلام الله علیها می‌فرمایند:

تا زنده‌ام، همواره به ارزش‌های امام علی(ع) معترف خواهم بود. (بحارالانوار)بعد از غدیر خم، خداوند برای هیچ‌كس عذر و بهانه‌ای باقی نگذاشته است.
(دلائل‌الامامه)


جانم فدای تو و جان و روح من سپر بلاهای جان تو یا اباالحسن! همواره با تو خواهم بود. اگـر تو در خیـر و نیكی به سر ببـری با تو خواهم زیست و اگـر در سختی‌ها و بلاها گرفتار شدی باز هم با تو خواهم بود. (كوكب الدری)


همانا خوشبخت واقعی كسی است كه علی را چه در زمان حیاتش و چه پس از وفاتش دوست بدارد. (بحارالانوار)


تاریخ : سه شنبه 6 بهمن 1394 | 01:25 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
... فَقَالَ لَهُ أَنْتَ مِنِّی بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى إِلّا أَنَّهُ لا نَبِیَّ بَعْدِی ...

در جنگ تبوک ، پیامبر به مسلمان‌ها دستور جنگ و به علی دستور ماندن داد. فاصله تبوک تا مدینه زیاد بود. سپاه که از مدینه رفت بیرون. منافقین آمدند گفتند: «پیامبر از علی ناراحت است که او را با خودش نبرده.»

علی که این حرف‌ها را شنید، خودش را رساند به پیامبر ، خبر شایعه را که داد، پیامبر گفت: «دروغ می‌گویند، من تو را جانشین خودم گذاشتم در مدینه. تو برای من مثل هارون هستی برای موسی.»

علی برگشت مدینه. پیامبر گفته بود: «مدینه فقط با من یا تو در امان است.»


تاریخ : دوشنبه 5 بهمن 1394 | 07:38 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

رحلتی شهادت گونه برازنده اخت الامام ، بنت الامام و عمة الامام

کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیهاحضرت معصومه(س) در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. دیری نگذشت که درهمان

سنین کودکی مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامی خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارشان حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) قرار گرفت. در سال ٢٠٠ هجری قمری با اصرار و تهدید مأمون عباسی حضرت امام رضا(ع) به مرو تبعید شد و آن حضرت بدون آن که کسی از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهی خراسان شدند.

یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه(س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده‌ای از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلی که رسیدند مورد استقبال مردم قرار گرفتند.

در این سفرآن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان رسانده و مخالفت خود و اهل‌بیت(ع) را با حکومت حیله‌گر بنی‌عباس ابراز می‌کردند. از این رو تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده‌ای از مخالفان اهل‌بیت (ع)که از پشتیبانی مأموران حکومت برخوردار بودند، سر راه ایشان قرار گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند و تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتی بنابر نقلی حضرت معصومه(س) را نیز مسموم‌ نمودند. حضرت فاطمه معصومه(س) بر اثر غم و اندوه فراوان از این ماتم و بر اثر مسمومیت از زهر جفا بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان میسر نبود لذا قصد شهر قم را کردند.

بزرگان شهر قم وقتی از خبر تشریف فرمایی مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند" و در حالی که موسی بن خزرج بزرگ خاندان اشعری زمام ناقه آن حضرت را به دوش می‌کشید و عده فراوانی از مردم پیاده و سواره گرداگرد کجاوه حضرت در حرکت بودند، وارد شهر مقدس قم شدند. ایشان به مدت ١٧ روز در این شهر زندگی کردند و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام بیت النور هم اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.سرانجام در روز دهم ربیع الثانی و بنا بر قولی دوازدهم ربیع الثانی، سال ٢٠١ هجری پیش از آن که دیدگان مبارکش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند" مردم قم با تجلیل فراوان پیکر پاکش را به سوی محل فعلی که در آن روز بیرون شهر و به نام باغ بابلان معروف بود تشییع کردند. همین که قبر مهیا شد در این که چه کسی بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشکل شدند، که ناگاه دو تن سواره که نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیک آمدند و پس از خواندن نماز یکی از آن دو وارد قبر شد و دیگری جسد پاک و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاک نهان سازد.

آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن که با کسی سخن بگویند بر اسب‌های خود سوار و از محل دور شدند. بنا به گفته بعضی از علما به نظر می‌رسد که آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار، حضرت رضا(ع) و امام جواد(ع) باشند چرا که معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیا الهی انجام شده است.

 پس از دفن حضرت معصومه(س) موسی بن خزرج سایبانی از بوریا بر فراز قبر شریف حضرت قرار داد تا این که حضرت زینب فرزند امام جواد(ع) به سال ٢٥٦ هجری قمری اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا کرد و بدین‌سان تربت پاک آن بانوی بزرگوار اسلام قبله‌گاه قلوب ارادتمندان به اهل‌بیت(ع) و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت و امامت شد.

امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: خداوند حرمی دارد که مکه است پیامبر حرمی دارد و آن مدینه است و حضرت علی(ع) حرمی دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است، که از هشت درب بهشت سه درب آن به قم باز می‌شود" زنی از فرزندان من در قم از دنیا می‌رود که اسمش فاطمه دختر موسی(ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می‌شوند.

امام رضا علیه‌السلام فرموده‌اند: کسی که حضرت فاطمه معصومه(س) را زیارت کند پاداش او بهشت است و هرکس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در «ری» یا خواهرم را در «قم» زیارت کند، ثواب زیارت مرا در می‌یابد.


تاریخ : پنجشنبه 1 بهمن 1394 | 02:50 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات