مردان اعراف - مطالب تیر 1395

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - مطالب تیر 1395 ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)
 

 شهادت جانسوز و جانگداز اسد الرسول حضرت حمزه علیه السلام ، عموی گرامی رسول خدا

صل الله علیه و آله را تسلیت عرض می نمائیم.


پیامبر خدا صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند:

نحن سته ، سادات اهل الجنة. 

ما شش نفریم که سروران اهل بهشتیم انا و علی و حمزه و جعفر و حسن و حسین.


حمزة بن عبدالمطلب ملقّب به «سیدالشهدا»، «اسدالله» و « اسدالرسول » كنیه او ابوعماره و ابویعلی است. مادرش هاله دختر « وهیب » و دختر عموی «آمنه» بنت وهب ، مادر رسولخدا (صلی الله علیه وآله) است.... حضرت حمزه ، بنابر نظر مشهور دو سال از رسول خدا بزرگتر بود و بنا به گفته مشهور مورّخان، او در سال دوم بعثت، اسلام را پذیرفته است....

 شیخ طوسی رحمة الله علیه از امام صادق علیه السلام از پدر ارجمندش امام باقر و او از امام سجّاد علیهم السلام نقل می كند كه: امام حسن مجتبی علیه السلام در یك محاجّه و مناظره با معاویه چنین فرمودند:

«... قال الحسن بن علی فیما احتجّ علی معاویة: و كان مِمَّن استجاب الرسول الله (صلی الله علیه وآله) عمّه حمزة و ابن عمّه جعفر فقتلا شهیدین رضی الله عنهما فی قتلی كثیرة معهما من اصحاب رسول الله صلی الله علیه وآله فجعل الله تعالی حمزة سید الشهداء من بینهم و جعل لجعفر جناحین یطیر بهما مع الملائكة كیف یشاء من بینهم و ذلك لمكانهما من رسول الله(صلی الله علیه وآله) و منزلتهما و قرابتهما عند رسول الله وصلّی عَلی حمزة سبعین صلاةً من بین الشهداء الذین استشهدوا معه».

« ... و از كسانی كه دعوت رسول خدا را اجابت كردند، عمویش حمزه و پسر عمویش
 جعفـر بود كه هر دو به همراه گروهی از اصحاب پیامبر شربت شهادت نوشیدند ، اما
خداوند از میان همه آنان حمـزه را به عنوان «سیـدالشهدا» معرفی كرد و برای جعفر
دو بال عنایت فرمود كه آزادانه در میان فرشتگان پـرواز می كند و این دو امتیاز برای
 این دو شهید به جهت موقعیت « معنوی » و قرابت آنها نسبت به رسول خدا بود و
باز رسول خدا از میان همه شهدا كه با حمزه به شهادت رسیده بودند ، تنها بر پیكر او
هفتاد بار نماز خواند.»
 

متن تبریک عید نوروز ۹۵

 

سالروز رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی را تسلیت عرض می نمائیم.

 
حضرت عبدالعظیم حسنی
 
حضرت عبدالعظیم حسنی شناسنامه ای دارد با این عنوان:
 
« انا ابوالقاسم عبدالعظیم ابن عبدالله ابن 

علـی بن الحسن بن زید بن الحسن بن علـی بن ابیطـالب علیهـم السلام »

 

ابن قولویه در کامل الزّیارات (باب 107 ) از علیّ ابن حسین ابن موسی بن بابویه و او
  
از محمّد ابن یحیی اشعری عطار قمی روایت کرده: یکی از اهالی ری گفت بر حضرت
  
ابوالحسن العسکری امام هادی علیه السّلام وارد شدم ، آن جناب از من پرسید ، کجا

بودی؟ 
عرض کردم به زیارت سیّـد الشهدا علیه السّلام رفته بودم. آن حضـرت فرمود:
  
بدان و آگاه باش اگر قبر عبدالعظیم حسنی علیه السّلام را که در نزد شماست ، زیارت

 کرده بودی مثل آنست که حضـرت حسین ابن علی را در کربلا زیارت کرده باشی.


تاریخ : سه شنبه 29 تیر 1395 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

 

سالروز رحلت مرجع عالیقدر عالم تشیع ، حضرت ایت الله العظمی بروجردی تسلیت باد.

آیت الله بروجردی در ماه صفر سال 1292 ه.ق (1250ش) در شهر بروجرد دیده به جهان گشود از همان اوان کودکی مورد مهر و علاقه سرشار پدر دانشمندش قرار گرفت، وقتی هفت ساله شد پدرش او را به مکتب فرستاد تا به تحصیل اشتغال ورزد.

در سن هیجده سالگی- 1310- به اصفهان که در آن روزگار حوزه علمی گرمی داشت رهسپار گردید.پس از ورود به اصفهان مدت چهار سال با جدیت و پشتکار مخصوص به خود، سرگرم تکمیل معلومات خود و کسب فیض از محضر استادان بزرگ فن شد.

در سال 1314 که بیست و دو بهار را پشت سر می گذاشت، به دستور پدر به بروجرد احضار شد، او گمان می کرد پدرش می خواهد او را برای ادامه تحصیل به نجف اشرف که بزرگترین حوزه علمیه شیعه بود بفرستد، ولی پس از ورود و دیدار پدر و بستگان مشاهده می کند که علی رغم انتظار او، مقدمات ازدواج و تأهل او را فراهم کرده اند. از این پیش آمد اندوهگین می شود و چون پدر علت اندوه و تأثر او را می پرسد می گوی: « من با خاطر آسوده و جدیت بسیار سرگرم کسب دانش بودم ولی اکنون بیم آن دارم که تأهل میان من و مقصدم حائل گردد و مرا از تعقیب مقصود و نیل به هدف باز دارد! »

پدر به وی می گوید: فرزند! این را بدان که اگر به دستور پدرت رفتار کنی امید است که خداوند به تو توفیق دهد تا به ترقیات مهمی نائل شوی. گفته پدر تأثیر بسزائی در وی می بخشد و او را از هر گونه تردید بیرون آورده و بالاخره پس از ازدواج و اندکی توقف مجدداً به اصفهان برگشته پنج سال دیگر به تحصیل و تدریس علوم و فنون مختلفه اهتمام می ورزد...

شوال 1380 ق. فرا رسید و بیماری بر پیكر مرجع جهان اسلام، پنجه افكند. در چنین روزهایی گروهی از ارادتمندان به عیادتش شتافتند. استاد، كه بسیار اندوهگین می‎نمود، سربلند كرد و گفت: عمر ما گذشت. ما رفتیم و نتوانستیم چیزی برای خود از پیش بفرستیم و عمل با ارزشی انجام دهیم.!!  یكی از حاضران گفت: آقا، شما دیگر چرا؟ بحمدالله این همه آثار نیك از خود بر جای نهاده‎اید؛ شاگردان پرهیزگار ، كتابهای پرارزش. مسجدها و كتابخانه‎ها ساخته‎ایدو....ما باید چنین سخنی بر زبان برانیم.

فقیه پارسای شیعه فرمود: خَلِّصِ العَمَل فَانَّ الناقِدَ بصیر بصیر.

سرانجام در سیزدهم شوال 1380 هـ.ق برابر با دهم فروردین 1340 هـ.ش، برای همیشه چشم از جهان فرو بست . حاضرانی که درکنار بالین آن حضرت نشسته بودند می­گویند : آن مرد بزرگ خطاب به پزشكان و اطرافیان كه مشغول تلاش بودند، چنین فرمودند :

«مرگ است ، مرگ ... رها كنید ... یا الله ، لااله الا الله ...» و پس از سه مرتبه تكرار، این جمله ، دیدگان پر فروغ و حق ‌بینش آهسته به روی هم قرار گرفت ، لب‌ها بسته شد ، قلب آرام گرفت ، پیكر عزیز و شریفش بی‌حركت گردید ، دفتر حیات عاریت بسته شد و خورشید درخشان عمر، غروب كرد ، روح پاك او ، با فراغت بال و سرشار از عظمت قدم به دنیای جاوید گذاشت تا در جوار قرب كردگار و ائمه معصومین آرام گیرد ... .

جرج جرداق نویسنده و دانشمند مسیحی لبنانی ، مولف کتاب ارزشمند و خواندنی الامام علی صوت العدالة الانسانیه ، کتاب خود را به مرحوم آیت­الله العظمی بروجردی اهدا کرد و در نامه­ای برای آن بزرگوار نوشته:

«... من شما را شایسته ­ترین شخصیتی یافتم که این کتاب را به او هدیه نمایم ، لذا آن را به شما اهدا می­کنم.»

روحش شاد و محشور با اجداد معصوم و طاهرینش باد.


تاریخ : یکشنبه 27 تیر 1395 | 08:04 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

 ♣*♣ تصاویر متحرك تزیینی ـ جداکننده متن ♣*♣

                   پیامبر خـدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
     اَلضّیـافَهُ اَوَّلُ یَومٍ وَ الثانى وَ الثالثُ وَ ما بَعـدَ ذلِکَ ، فَاِنَّهـا صَـدَقَهٌ تُصَـدّق                                   بِهـا عَلَیهِ. کافى(ط-الاسلامیه)
       میهمانى یک روز و دو روز و سه روز است ، بعد از آن هر چه به او دهى                                    صدقه محسوب مى ‏شود.


تاریخ : یکشنبه 27 تیر 1395 | 06:25 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 
افسران - چند نمونه انگشتر زیبا

عنِ النَّبِیِّ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه قالَ:
 
لِکلِّ شَیْءٍ جَوازٌ وَ جَوازُ الصِّراطِ حُبُّ عَلِیِّ بْنِ أبِی طالِبٍ.
  
برای (عبور از) هر چیـزی ، جوازی لازم است و جواز گذشتن از «صـراط» ، 

محبت 
و عشق به علی بن أبی طالب است.(بحار الأنوار)تاریخ : شنبه 26 تیر 1395 | 06:19 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 

پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند:

اِنَّ اللّه‏َ یُحِبُّ المُؤمِنَ وَ یُحِبُّ اَهْلَهُ وَوُلْدَهُ وَ اَحَبُّ شَى‏ءٍ اِلَى اللّه‏ِ تَعالى اَنیَرَى الرَّجُلَ مَعَ امَرأَتِهِ و وُلْدِهِ عَلى مائِدَةٍ یَأكُلونَ فَاِذَا اجتَمَعوا عَلَیْها نَظَرَ اِلَیْهِمبِالرَّحْمَةِ لَهُمْ فَیَغْفِرُ لَهُم قَبْلَ اَن یَتَفَرّقُوا مِنْ مَوْضِعِهِم. (تنبیه الغافلین)

خداوند، مؤمن و خانواده و فرزندانش را دوست دارد. محبوب‏ترین چیز نزد خداوند آن است كه مرد را با زن و فرزندانش بر سفره ‏اى ببیند كه از آن غذا مى‏ خورند. پس در آن هنگام كه بر سفره گرد آیند، به آنها نگاهى مهربانانه مى‏ كند و آنها را پیش از آن‏كه از جاى خود متفرق شوند، مى‏ آمرزد.

an62 احادیث زیبا درباره صدقه دادن

امام محمدباقر علیه‏ السلام فرمودند: 

لا شَفیعَ لِلْمَرْاَةِ اَ نْجَحُ عِنْدَ رَبِّها مِنْ رِضا زَوْجِها. (خصال)

هیچ شفاعت كننده ‏اى براى زن ، نزد پروردگارش ، نجاتبخش ‏تر از رضایت شوهرش نیست.تاریخ : جمعه 25 تیر 1395 | 06:32 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

امیرالمومنین امام علی علیه السلام: پوشیدگی دوامی برای زیبایی ست.

00677511303858104924.jpg

واژه حجاب در لغت به معنای پرده و حاجب و چیزی است که میان دو چیز حایل و فاصله می‌شود. البته مفسران و محققان گفته‌اند واژه حجاب به معنای پوشش زنان ، اصطلاحی است که بیشتر در عصر ما پیدا شده و اصطلاحی جدید است. آن‌چه در گذشته در این مورد به کار می‌رفته ، به ویژه در اصطلاح فقها ، واژه «ستر» به معنای پوشش است.(تفسیر نمونه) 

در قرآن کریم برای رشد و تعالی زن و نیز سالم‌ سازی محیط خانه و اجتماع ، حجاب برای زنان ، واجب شده است.
قرآن برای حجاب ، علاوه بر پوشش بدن ، اقسام دیگری قائل است: 
حجاب و پوشش در نگاه
آن‌جا که می‌فرماید: قُل لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ. ترجمه:ای رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‌ها را از نگاه ناروا بپوشند.(نور 30) و نیز قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ. ترجمه: ای رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‌ها را از نگاه ناروا بپوشند.» (نور ۳۱) 
حجاب در گفتار 
فلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ.
ترجمه: پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید؛ مبادا آن‌که دلش بیمار است به طمع افتد. (احزاب ۳۲)
حجاب در رفتار 
به زنان دستور داده شده است به گونه‌ای راه نروند که با نشان دادن زینت‌های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند: وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ. ترجمه:«و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهای‌شان معلوم شود.(نور31)
انسان؛ موجودی دو بعدی
از نگاه قرآن انسان موجودى است که از یک ‏سو فطرتى الهى و از سوى دیگر ، طبیعتى مادى دارد. 
فطرت او را به سمت معارف بلند ، معنویات و خیرات دعوت مى‏ کند و طبیعت او را به حضیض مادیّت ، شهوات و شرور فرا مى‌خواند. حیات انسان صحنه‏ مبارزه‏ دائم بین طبیعت و فطرت اوست. برخی به اشتباه ، فطرت پاک و الهی را با طبیعت و خواسته‌های نفسانی خود یکی می‌دانند ، لذا دچار تعارض و خطای معرفتی شده و از حقیقت دور می‌شوند.
پوشش؛ سبب احترام
پوشش بیشتر زن ، سبب می‏گردد ارزش زن در برابر مرد بالا رود. اگر اسلام تاکید کرده است که زن متین‏‌تر و با وقارتر و عفیف‌تر حرکت کند و خود را در معرض نمایش برای مردان نگذارد، برای آن است که بر احترام زن افزوده ‏شود و همچون کالای بی‌ارزشی تلقی نگردد که به راحتی در اختیار همگان است.(استاد شهید مطهری،مسئله حجاب)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آیت الله بهاءالدینی می فرمودند: اگر زنان چادری می خواستند نشانشان می دادم عرقی که در فصل گرما به خاطر حفظ حجاب می ریزند , دانه دانه اش خورشید است . شما خورشید خدا هستید .

و ایشان این روایت را از ثواب الاعمال نقل فرمودند: عرقی که زن زیر چادر می ریزد سه جا برای او نور می شود: 1- در درون قبر   2- در برزخ   3- در قیامت. و اگر زنان بی حجاب از من می خواستند همین الان نشانشان می دادم که این موی سر که به نامحرم نشان می دهند آتش است ، آنها در آرایش زیبا نیستند ، بلکه در آتش هستند.


تاریخ : دوشنبه 21 تیر 1395 | 03:15 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 

امام رضا علیه السّلام فرمودند:
مَا مِن أحَدٍ مِن شِیعَتِنَا یَمرَضُ إِلَّا مَرِضنَا لِمَرضِةٍ وَ لَا اغتَمَّ إَلَّا اغتَمَمنَا لِغَمِّمهِ وَ لَا یَفرَحُ إِلَّا فَرِحنَا لِفَرَحِه.
هیچ یک از شیعیان، مریض نمی‌شود مگر اینکه ما نیز در بیماری او بیمار می شویم و اندوهگین نمی‌شود مگر اینکه ما نیز در غم ایشان محزون می شویم و شادمان نمی‌گردد مگر اینکه ما نیز به خاطر شادی او شادمانیم...تاریخ : یکشنبه 20 تیر 1395 | 07:43 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
جدا کننده متن, جدا کننده متن جدید, جدا کننده متن زیبا, انواع جدا کننده متن, عکس جدا کننده متن
سلام بر امام غریبی که هزار و اندی سال است که غصه دار و تنهاست.
گرچه این هفته نیز انتظار به پایان نرسید، 
لیکن دلخوشیم که
یک هفته به زمان ظهور نزدیک شدیم.
اللهم عجل لولیک الفرج.

تاریخ : جمعه 18 تیر 1395 | 06:53 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
 
عید سعید فطـر و عید بندگی مبارک.


eyde fetr yaspici.ir 2 جدیدترین عکس های متحرک تبریک عید فطرامام سجاد علیه السلام در وداع با ماه مبارک رمضان فرمودند:
... السلام علیک غیر المصاحبة و لا ذمیم الملابسة .... 
.... سلام بر تو، در این مدّتی که مهمان ما بودی، یا ما در خدمت تو بودیم، هیچ رنجی ندیدیم. از مصاحبت با شما خسته نشدیم. در حضور تو لذّت بردیم و تو مهمان خوبی برای ما بودی ....
تاریخ : سه شنبه 15 تیر 1395 | 04:28 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات


 بعد از علی (ع) ، قبای لولاک     جز در خورِ قامت حسن (ع) نیست.

روزى امام حسن مجتبى علیه السلام  در یكى از باغستان هاى شهر مدینه قدم مى زد، كه ناگاه چشمش به یك غلام سیاه چهره افتاد كه نانى در دست دارد و یك لقمه خودش مى خورد و یك لقمه هم به سگى كه كنارش بود مى داد تا آن كه نان تمام شد.

حضرت با دیدن چنین صحنه اى ، به آن غلام فرمود: چرا نان را به سگ دادى و مقدارى از آن را براى خود ذخیره نكردى ؟
غلام به حضرت پاسخ داد: زیرا چشم هاى من از چشم هاى ملتمسانه سگ خجالت كشید و من حیا كردم از این كه من نان بخورم و آن سگ گرسنه بماند.


امام حسن  فرمود: ارباب تو كیست ؟
پاسخ گفت: مولاى من ابان بن عثمان است .
حضرت فرمود: این باغ مال چه كسى است ؟
غلام جواب داد: این باغ مال ارباب و مولایم مى باشد.


پس از آن حضرت اظهار داشت: تو را به خدا سوگند مى دهم كه از جایت برنخیزى تا من باز گردم. سپس حضرت حركت نمود و به سمت ارباب غلام رفت ؛ و ضمن گفتگوهایى با ابان بن عثمان، غلام و همچنین باغ را از او خریدارى نمود؛ و سپس به جانب غلام بازگشت و به او فرمود: اى غلام! من تو را از مولایت خریدم . پس ناگاه غلام از جاى خود برخواست و محترمانه ایستاد.
سپس حضرت در ادامه سخنان خود اظهار نمود: این باغ را هم خریدارى كردم؛ و هم اكنون تو را در راه خداوند متعال آزاد نموده و این باغ را نیز به تو بخشیدم .  بحارالانوارتاریخ : سه شنبه 1 تیر 1395 | 04:53 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات