مردان اعراف - مطالب تیر 1397

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)

مردان اعراف - مطالب تیر 1397 ...و بینهما حجاب و على الأعراف رجال یعرفون کلا بسیماهم و نادوا أصحاب الجنة أن سلام علیکم لم یدخلوها و هم یطمعون.(اعراف/49 -46)
جداکننده
 
امام حسن عسکری (ع) فرمودند:
ما أقبَحَ بالمُؤمِنِ أن تكونَ لَهُ رَغبَةٌ تُذِلُّهُ.
چه زشت است، در مؤمن خواسته اى باشد، كه او را به ذلت و خوارى كشاند.

خسته و رنجور، به مسجدى رسید، داخل شد. وضویی ساخت و دو ركعت نماز خواند. سپس به گوشه اى رفت تا قدرى بیاساید. اما سر و صداى بچه ها، توجه او را به خود جلب كرد. چندین كودك از معلم خود، درس مى گرفتند و اكنون وقت استراحت آنها بود. بچه ها در گوشه و كنار مسجد پراكنده شدند تا چیزى بخورند یا استراحتى بكنند.

دو كودك، در نزدیك شبلى، نشستند و هر یك سفره خود را گشود. یكى از آن دو كودك كه لباسى نو و تمیز داشت و معلوم بود كه از خانواده مرفهى است، در سفره خود نان و حلوا داشت. كودك دیگر كه سر و وضع خوبى نداشت، با خود، جز یك تكه نان خشك نیاورده بود. كودك فقیر، نگاهى مظلومانه به سفره كودك انداخت و دید كه او با چه ولعى ، نان و حلوا مى خورد. قدرى، مكث كرد؛ ولى بالاخره دل به دریا زد و گفت: نان من خشك است، آیا از آن حلوا كمى به من هم مى دهى تا با این نان خشك بخورم ؟
نه، نمى دهم.
اما این نان خشك، بدون حلوا، از گلوى من پایین نمى رود!
اگر از این حلوا به تو بدهم، سگ من مى شوى؟
آرى ، مى شوم .
پس تو حالا سگ من هستى ؟
بله، هستم.
پس چرا مثل سگ ها، صدا در نمى آورى ؟
پسرك بیچاره، پارس مى كرد و حلوا مى گرفت و همین طور هر دو به كار خود ادامه دادند تا نان و حلوا تمام شد و هر دو رفتند كه به درس استاد برسند.
شبلى در همه این مدت، مى نگریست و مى گریست. دوستانش كه او را در گوشه مسجد یافته بودند، كنارش نشستند و از علت گریه او پرسیدند.
شبلى گفت: ببینید كه طمع چه بر سر مردم مى آورد، اگر این كودك فقیر، به همان نان خشك خود قناعت مى كرد و به حلواى دیگرى طمع نمى بست، سگ دیگران نمى شد و خود را چنین خوار نمى كرد!تاریخ : شنبه 30 تیر 1397 | 05:23 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

Related image

در زمان امامت حضرت موسی بن جعفر عده ای از شیعیان به مدینه آمدند و به منزل امام هفتم وارد شدند. مطلع شدند که حضرت مسافرت هستند. سؤالات خود را به منزل حضرت به دست حضرت معصومه دادند و ایامی را منتظر ماندند که حضرت از سفر باز گردند و پاسخ سؤالاتشان را دریافت کنند. بعد که دیدند حضرت نیامدند، به خانه حضرت مراجعه کردند تا سؤالات را بگیرند و بروند. مشاهده کردند که حضرت معصومه(س)  سؤالات را پاسخ فرموده انددر راه بازگشت از مدینه حضرت موسی بن جعفر(ع) را در راه دیدند و گزارش دادند که ما سؤالاتی داشتیم و شما تشریف نداشتید اما دختر شما پاسخ دادند. حضرت سؤالات و جواب ها را ملاحظه کردند. نوشته اند که حضرت سه مرتبه فرمودند: فداها ابوها; پدر این دختر به فدای او.

Image result for ‫ولادت حضرت معصومه متحرک‬‎

در روایتی آمده که امام رضا(علیه السلام) خطاب به «سعد بن سعد اشعری» فرمودند: ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می گوید: عرض کردم: فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) را می فرمایید؟ امام رضا فرمودند: آری، هر کس او را زیارت کند در حالی که عارف به حقّ او باشد، بهشت از آن ِاوست.

در روایتی آمده که امام رضا(علیه السلام) خطاب به «سعد بن سعد اشعری» فرمودند: ای سعد! از ما قبری در نزد شما هست. سعد می گوید: عرض کردم: فدایت گردم، آیا قبر فاطمه دختر حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) را می فرمایید؟ امام رضا علیه السلام فرمودند: آری، هر کس او را زیارت کند در حالی که عارف به حقّ او باشد، بهشت از آن ِاوست.


تاریخ : جمعه 29 تیر 1397 | 12:43 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

Related image

مرحوم «علاّمه مجلسى» دراین باره مى فرماید: «مخصوصاً دعا کردن براى آنان در نماز شب و بعد از نمازهاى فریضه و در مکان هاى زیارتى خوب است و براى پدر و مادر باید بیشتر دعا کرد و اعمال خیر براى آنان بجا آورد.» البته عمده خیرات براى پدر و مادر، اداى قرض آنان و اداى حقوق خدا و خلق از جانب آنان است.(زاد المعاد) 

در روایتى آمده است که رسول خدا (ص) فرمودند: براى مردگان خود هدیه بفرستید! گفتند: هدیه براى آنان چیست؟ فرمود: صدقه و دعا.(مستدرک الوسائل) 

همچنین فرمودند: ارواح مؤمنان هر جمعه، به آسمان دنیا در برابر خانه ها و منزل هاى خود مى آیند و با صداى غمناکى ندا مى دهند که اى خانواده ما، اى فرزندان ما و اى پدر و مادر و خویشان ما! به ما مهربانى کنید; از اموالى که در دست ما بود (و اکنون در اختیار شماست) با دادن درهمى و قرص نانى و جامه اى نسبت به ما ترحّم آورید، که خداوند شما را از جامه بهشت بپوشاند! رسول خدا(ص) که این جملات را فرمودند گریستند و صحابه نیز همراه او گریه کرد….(مستدرک الوسائل)

همچنین آن حضرت فرمودند: هر صدقه اى که براى میّت داده مى شود، فرشته اى آن را به مانند طبقى از نور مى گیرد و به کنار قبر مى آورد و مى گوید: «اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ الْقُبُورِ» این هدیه را خانواده شما براى شما فرستاده اند. آنگاه آن میّت این هدیه را تحویل مى گیرد و وارد قبرش مى کند که همین سبب فراخى قبرش (و آسایش و آسودگى او) مى گردد.(مستدرک الوسائل)

مرحوم علاّمه مجلسى مى فرماید: در حدیث صحیحى آمده است که امام صادق علیه السلام در هر شب براى فرزند خود و در هر روز، براى پدر و مادر خود، دو رکعت نماز مى خواندند (و به روح آنان هدیه مى کردند) در رکعت اوّل سوره «انّا انزلناه» و در رکعت دوم سوره «کوثر» را مى خواندند.(زاد المعاد)

امام صادق علیه السلام فرمودند: ثواب اعمال خیر، براى کسى که براى مردگان انجام مى دهد، براى او و براى آن مرده، هر دو نوشته مى شود.

رَبَّنَا اغْفِرْ لی‏ وَ لِوالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب.(سوره ابراهیم/41) 

پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا مى‏شود، بیامرز. 


تاریخ : پنجشنبه 28 تیر 1397 | 03:32 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
Image result for ‫دهه مبارک کرامت‬‎

اول ذی القعده میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها 
و یازدهم ذی القعده ولادت سراسر نور ثامن الحجج حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
برابر با دهه کرامت بر همه مسلمین مبارک.


Image result for ‫دهه کرامت‬‎

تاریخ : شنبه 23 تیر 1397 | 12:10 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
امیرالمومنین حضرت امام علی علیه السلام به امام حسین علیه السلام فرمودند: 
ای حسین! 
نهمین فرزند تو، قیام‌ کننده به حق، 
ظاهرکننده و پیروز کننده‌ی دین و گستـراننده عدالت است.
حسین علیه السلام به پدر عرض کرد:
آیا به‌راستی چنین حادثه‌ای رخ خواهد داد؟
علی علیه السلام پاسخ داد:
قسم به کسی که محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به نبوت برانگیخت 
و او را از میان همه مخلوقات برگزید آری. 
ولی پس از غیبتی طولانی و سرگردانی‌ای شدید که در آن جز مخلصان، 
بر دین خود پا برجا نمی‌مانند؛ کسانی که از روح یقیـن بهـره‌مندند، 
خـداوند از آنان بر ولایت ما پیمان گرفته است، 
ایمان را در قلب‌هایشان نوشته و به وسیله روحی از جانب خود تأییدشان نموده است.

تاریخ : چهارشنبه 20 تیر 1397 | 06:45 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
امیرالمومنین حضرت امام علی علیه السلام فرمودند:
اگر مهربان باشی تو را به داشتن انگیزه پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش.
اگر شریف و درستکار باشی فریبت میدهند، ولی شریف و درستکار باش.
نیکی های امروزت را فراموش می کنند، ولی نیکوکار باش.
بهترین های خود را به دنیا ببخش، حتی اگر هیچگاه کافی نباشد!
در نهایت می بینی هر آنچه هست، 
همواره میان تو و خداوند است نه میان تو و مردم!!!

تاریخ : سه شنبه 19 تیر 1397 | 09:15 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات


شهادت مظلومانه امام جعفر صادق علیه السلام را تسلیت عرض می نمایم.


یا اَبا عَبْـدِاللّهِ یا جَعْفَـرَ بْنَ مُحَمَّدٍ اَیُّهَـا الصّـادِقُ 
یَابْنَ رَسُولِ اللّهِ یا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ یا سَیِّدَنا وَ مَوْلینا

اِنّا تَوَجَّهْنا وَ اسْتَشْفَعْنا وَ تَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَ قَدَّمْناكَ بَیْنَ یَدَىْ حاجاتِنا

یا وَجیهاً عِنْدَ اللّهِ اِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللّهِ.


Related image


قال الامام الصادق علیه السلام:

فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ.
یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.(بحارالانوار،ج۷۱)

قَضاءُ حاجَةِ الْمُؤْمِنِ أفْضَلُ مِنْ ألْفِ حَجَّة مُتَقَبَّلة بِمَناسِکِها، وَ عِتْقِ ألْفِ رَقَبَة لِوَجْهِ اللهِ، وَ حِمْلانِ ألْفِ فَرَس فی سَبیلِ اللهِ بِسَرْجِها وَ لَحْمِها. (أمالی الصدوق)

برآوردن حوائج و نیازمندی های مؤمن از هزار حجّ مقبول و آزادی هزار بنده و فرستادن هزار اسب مجهّز در راه خدا، بالاتر و والاتر است.

إذا بَلَغَکَ عَنْ أخیکَ شَیْءٌ فَقالَ لَمْ أقُلْهُ فَاقْبَلْ مِنْهُ، فَإنَّ ذلِکَ تَوْبَةٌ لَهُ. وَ قالَ - علیه السلام - : إذا بَلَغَکَ عَنْ أخیکَ شَیْءٌ وَ شَهِدَ أرْبَعُونَ أنَّهُمْ سَمِعُوهُ مِنْهُ فَقالَ: لَمْ أقُلْهُ، فَاقْبَلْ مِنْهُ.«مصادقة الاخوان، ص 82»

چنانچه شنیدی که برادرت یا دوستت چیزی علیه تو گفته است و او تکذیب کرد قبول کن. همچنین فرمود: اگر چیزی را از برادرت علیه خودت شنیدی و نیز چهل نفر شهادت دادند، ولی او تکذیب کرد و گفت: من نگفته ام، حرف او را بپذیر.


تاریخ : یکشنبه 17 تیر 1397 | 04:28 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

در میان بنی اسرائیل عابدی بود، به او گفتند: در فلان شهر درختی است که مردم آن شهر، آن درخت را می پرستند. عابد ناراحت شد، برخاست و تبر بر دوش نهاد و راهی آن شهر شد تا آن درخت را قطع کند. ابلیس به صورت پیری ظاهر الصلاح، بر مسیر او مجسم شد، و گفت: ای عابد، برگرد و به عبادت خود مشغول باش!
عابد گفت: نه، بریدن درخت، اولویت دارد. مشاجره بالا گرفت و درگیر شدند، عابد بر ابلیس غالب آمد و وی را بر زمین کوفت و بر سینه اش نشست. 

ابلیس در این میان گفت: بگذار تا سخنی بگویم، تو که پیامبر نیستی و خدا بر اینکار تو را مامور ننموده است، به خانه برگرد، تا هر روز دو دینار زیر بالش تو نهم؛ با یکی معاش کن و دیگری را انفاق نما و این بهتر و ثوابتر از کندن آن درخت است. 

عابد با خود گفت: راست میگوید، یکی از آن به صدقه دهم و آن دیگر هم به معاش صرف کنم، و برگشت. بامداد دیگر روز، دو دینار دید و برگرفت، روز دوم دو دینار دید و برگرفت، روز سوم هیچ پولی نبود! خشمگین شد و تبر برگرفت و به سوی درخت شتافت، باز در همان نقطه ، ابلیس پیش آمد و گفت:کجا؟!

عابد گفت: می روم تا آن درخت را برکنم!
ابلیس گفت: به خدا هرگز نتوانی کند!
باز ابلیس و عابد درگیر شدند و این بار ابلیس عابد را بیفکند چون گنجشکی در دست!
عابد گفت: دست بدار تا برگردم. اما بگو چرا بار اول بر تو پیروز آمدم و اینک، در چنگ تو حقیر شدم؟
ابلیس گفت: آن وقت تو برای خدا خشمگین بودی و خدا مرا مسخر تو کرد، که هرکس کار برای خدا کند، مرا بر او غلبه نباشد؛ ولی این بار برای دنیا و دینار خشمگین شدی، پس مغلوب من گشتی ...


تاریخ : پنجشنبه 14 تیر 1397 | 12:56 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات

پس از درگذشت عبدالعظیم حسنی، هنگامی که می‌خواستند او را غسل دهند کاغذی را در پیراهنش می‌یابند که در آن نسب وی و پدرانش این‌گونه آمده‌است:

من ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبداللّه بن علی بن الحسن بن زید بن 
الحسن بن علی بن ابی طالب (ع)هستم.


Related imageتاریخ : جمعه 8 تیر 1397 | 04:37 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات
niniweblog.com

السَّلامُ عَلَیکَ یا عَمَّ رسول الله، صَلَّی الله علیه و آلِه
اَلسَّلام عَلَیکَ یا خَیرَ الشُّهَداء، السَّلامُ عَلَیکَ یا اَسَدُالله وَ اَسَدُ رَسولِه

یکی از شاخص ترین لقب های حضرت حمزه، «اسداللّه و اسد رسوله» به معنای شیر خدا و شیر رسول خداست که نه تنها پیامبر صلی الله علیه و آله ، بلکه امامان معصوم علیهم السلام در مناسبت های مختلف از حضرت حمزه با این لقب یاد می کردند..... روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله خطاب به خواهر حمزه، صفیه چنین فرمودند: «مژده باد شما را، اکنون جبرئیل نزد من آمد و به من خبر داد که در هفت آسمان نوشته شده است: حمزه پسر عبدالمطلب شیر خدا و شیر رسول خداست».....

Image result for ‫شهادت حضرت حمزه‬‎

.... پس از آنکه آتش جنگ احد فرو نشست و دو طرف به جایگاه خود برگشتند، رسول خدا صلی الله علیه و آله به یاران خود فرمودند: عمویم چه شده؟ بر سر او چه آمده است؟ حارث بن صمّه را مأمور کرد تا خبری از او بیاورد. حارث وقتی جنازه مثله شده حمزه را میان کشته ها یافت، نتوانست برگردد و گزارش دهد. از آن جا که بازگشت او به طول انجامید، پیامبر صلی الله علیه و آله امیرمؤمنان را برای آگاهی از احوال حمزه رهسپار کرد. آن حضرت هم چون دید نمی تواند احوال حمزه را برای پیامبر صلی الله علیه و آله بیان کند برگشت و به ناچار خود پیامبر را به قتلگاه حمزه برد. رسول گرامی خدا صلی الله علیه و آله وقتی پیکر پاره پاره عمویش حمزه را دید؛ حال مبارکش به شدت منقلب شد و چون ابر بهاری از دیدگانش اشک بارید، آن گاه فرمود: «بزرگ تر از این مصیبت نخواهم دید و هرگز جایی بر من به سختی اینجا نگذشته است. خدا تو را رحمت کند که همواره در کارهای خیر کوشا بودی و به صله رحم علاقه داشتی... ای عموی رسول خدا، ای شیر خدا و رسول، ای نیکوکار، ای حمزه و ای مدافع و پشتیبان رسول خدا»....

Related image

.... پس از جنگ احد، حمزه نخستین شهیدی بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله بر او نماز گزارد. سپس دیگر شهیدان را نزد آن حضرت می آوردند. هرگاه شهیدی را نزد ایشان می بردند، او را کنار حمزه قرار می دادند و آن حضرت همزمان بر بدن حمزه و دیگر شهیدان نماز می خواند تا اینکه هفتاد بار بر بدن حمزه نماز گزارد، آن گاه فرمود: «ملائکه را دیدم که بدن حمزه را شست و شو می دهند».....

Image result for ‫شهادت حضرت حمزه‬‎

.... دلاوری ها و فداکاری های بی نظیر حمزه در راه اسلام چنان بود که پس از شهادت آن بزرگوار، پیامبر صلی الله علیه و آله لقب سیدالشهدا، سرآمد شهیدان را بر او نهاد. مسلمانان هم از آن پس با این لقب از حضرت حمزه یاد می کردند. شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید: «با اینکه امام حسین علیه السلام سیدالشهداء است، چرا به حضرت حمزه سیدالشهداء می گویند؟» امام در پاسخ فرمود: «حمزه سیدالشهدای تمام مردم، غیر از معصومین است، ولی امام حسین علیه السلام سیدالشهدای تمام عالم است»...


تاریخ : جمعه 8 تیر 1397 | 02:14 ب.ظ | نویسنده : قلب منیب | نظرات